Сервиз за компютри в Русе
„Черен петък“ – масовата лъжа за големите намаления

„Черен петък“ – масовата лъжа за големите намаления

Както може би сте забелязали, в нашия онлайн магазин не организирахме модерната промоция „Черен петък“. Защо? Ами елементарно е. Не искаме да Ви лъжем. Черен петък или Black Friday е една от най-големите търговски лъжи.

Какво е „черен петък“?

В САЩ кампанията „Черен петък“ е свързана с Деня на благодарността. Всъщност, това е следващия ден след деня на благодарността. В Америка всичко е различно. Дори и начинът им на мислене е по-различен. Затова и черния петък е по-реален, но не много. В Европа (и най-вече в България) тази идея е съвсем променена и дори изкривена от жадните за оборот търговци.

Публична тайна е, че черния петък е една огромна лъжа. За да смъкнат цените толкова продавачите трябва да се ги надули доста. Който се интересува може да провери. Търговците, които обявяват „Черен петък“ около две-четири седмици по-рано завишават цените с около 15-20%, по време на промоцията ги намалят с 20-30%.

Реално намаление наистина има, но съвсем не е толкова драстично, колкото пише на етикета. Това е психологически трик и адски много хора се подвеждат по него. Много от търговците дори не намалят крайната цена. Някои дори се възползват от кампанията и по този начин всъщност увеличават цените на стоките си точно в деня на черния петък. Разбира се в събота вече цената наистина е много по-висока, но това не е за дълго. Няколко дни, когато суматохата от промоцията е утихнала цените отново влизат в нормата си.

Пример:

Реалната стойност на продукт Х е 10 лв. Вносителя я купува в огромни количества, плаща доставка, облага я с данък и мито и стойността й става напр. 13 лв. За да може да я продаде я пуска на 15 лв., но само към дилъри и то в големи количества. Този дилър купува например 500 бр. от продукт Х за 15 лв. и го продава отново на едро на всички останали търговци на дребно. Един магазин си купува например 10-15 продукта Х за 18 лв. За да може да продаде продукта крайния търговец не може да я пусне на повече от 20 лв. Защо? Защото навсякъде другаде всеки се стреми да смъкне цените, за да има повече продажби. Така крайната клиентска цена на продукт Х е 20 лв. Разбира се, тези маржове за различните търговци, различните продукти и различните търговски марки дори са различни. Някъде печалбата за един бр. продукт е 1 стотинка, но се продават много бройки. В случая описан горе Ви направихме пример с една флашка от влизането й в България до стигането й до Вас. Съгласете се, че ако търговец Х купува стоката за 18 лв. няма начин да тръгне да я продава за 15 лв., дори и в Черен петък, освен ако не е решил да фалира. Е, да. Някои от големите вериги често прескачат едно-две звена от веригата, но това е защото имат капитала да си позволят да поръчат големи количества стока от един продукт. Пари при пари отиват. Там наистина можете да срещнете реални намаления за Черен петък.

Как се прави?

Форма на добра и лоялна търговска практика е т. нар. Boxing Day, която е присъща за Великобритания. Виждал съм какво представлява тази кампания  в Лондон. Малко преди Коледа и на самата нея цените на продуктите поскъпват, но не но ужасно много. Големия бум на продажби е самия 26 декември – денят след Коледа. Всички подаръци са подарени, храната от масата е изядена, а стока по магазините още има. Целта и логиката на английския търговец е да се отърве от останалата му непродадена стока и много често я пуска на цени, на които я купува той, само и само да не затваря парите си в продукти. В този ден наистина съм виждал страшно намалени цени, дори и за нашия пазар. Подобен е и случая с Деня на благодарността и Черен петък, но в САЩ. Ние не празнуваме Деня на благодарността и е логично вместо Черен петък, да имаме Boxing Day.

В тази връзка, ние от Русенския сервиз за компютри PCtehnik сме Ви приготвили една друга реална промоция. Каква? Изчакайте до утре и ще я обявим.